Dlažba

Zámková dlažba je typ dlažby ze zhutněného betonu, který má svrchní stranu pohledovou (upravenou pro lepší vzhled). Jednotlivé dlaždice jsou navrženy a pokládány tak, aby do sebe vzájemně zapadaly. Tím je dosaženo vysoké stability a odolnosti zejména proti horizontálnímu posunu. Zámková dlažba se vyrábí prefabrikací z betonu. Výhodou zámkové dlažby je to, že v případě potřeby se dá rozebrat a použít znovu. Jednotlivé díly dlažby mohou mít různé odstíny, díky čemuž vzniká možnost vytváření různých obrazců, nápisů či prvků praktického charakteru – např. na parkovištích je barevná odlišnost využita k zobrazení parkovacích čar či parkovacích míst pro vozíčkáře. Dlažba se pokládá na sucho do pískového lože.

Zámková dlažba díky snadné pokládce, příznivé ceně, trvanlivosti a dalším výhodám patří mezi klasiku, která jen tak nevyjde z módy. Pokud hledáte vhodný typ dlažby na terasu, chodník nebo třeba příjezdovou cestu, možná přemýšlíte nad „zámkovkou“. Dnes už dávno neplatí, že zámková dlažba musí být fádně šedivá. Mnozí výrobci nabízí dlaždice různých tvarů i barevných variant.

Zámková dlažba se vyrábí z betonu a to prefabrikací ze zhutněného betonu.  Najdete ji v nabídce snad všech betonářských firem, například Presbeton, Best, CS Beton a dalších. Mnozí výrobci se snaží vzhled dlažby ozvláštnit, a tak nabízí dlaždice různých tvarů i barevných variant. Horní strana zámkové dlažby je pohledová, a tak je různými metodami upravena pro lepší vzhled. Ze spodní a bočních stran zůstává surový vzhled betonu zpravidla zachovaný.

Zámková dlažba má betonové dlaždice zhotovené tak, aby do sebe vzájemně zapadaly a snadno se kombinovaly. Na bočních stranách mají vytvarované zámky, které nejenže usnadňují pokládku, ale také přináší vysokou stabilitu a zabraňují posuvu. Pokládka „zámkovky“ se provádí suchou cestou bez lepení, a tak je možné libovolnou dlaždici kdykoliv vyjmout a v případě poškození vyměnit za novou.

ZÁMKOVÁ DLAŽBA A BAREVNÉ DRUHY

Už dávno neplatí, že zámková dlažba musí být fádní a nezajímavá. Díky možnosti výběru různých tvarů a barev vytvoříte na jakékoliv ploše odolnou dlažbu, která bude funkční i oku lahodící. Kromě dlaždic v základní šedé barvě jsou k dostání i probarvené či jinak upravené dlaždice. Nejčastěji narazíte na červené nebo žluté, k dostání jsou však v mnoha dalších barvách. V nabídce betonářských firem pak najdete například dlaždice těchto tvarů:

Zámková dlažba > cihla – klasická dlaždice obdélníkového tvaru, vzájemně lze kombinovat podélně i příčně.

Zámková dlažba > kostka – dlaždice čtvercového tvaru, vhodná pro kombinaci s typem cihla. K dispozici jsou kostky a kostičky různých rozměrů, lze je použít i pro zhotovení barevných mozaik.

Zámková dlažba > Vlnka – dlaždice s tvarovanými okraji vypadají poutavě zejména na velké ploše. Nelze kombinovat s dlažbou jiného tvaru.

Zámková dlažba > kost – označuje se také jako „íčko“. Snadno se pokládá, vzhledem k větším rozměrům je vhodná pro větší plochy.

Zámková dlažba a její nášlapná vrstva musí odolat působení vody, mrazu, otěru a pro zajištění bezpečnosti by měla být opatřena protiskluzovou úpravou. Proto se pohledová strana dlaždic zpravidla vyrábí s příměsí křemičitého písku, který zajišťuje ochranu proti otěru i protiskluzové vlastnosti. Jak jsme zmínili, pohledová strana může být probarvená do libovolného odstínu, stejně tak může být doplněna o další vizuální prvky. Na ulici často narazíte například na dlažbu pro nevidomé, která je doplněná o výrazné reliéfní výstupky.

Zámková dlažba a vstupní informace

Zámková dlažba a její výšku dlaždic vybírejte podle plánovaného zatížení. Při volbě rozměrů betonových dlaždic věnujte zvýšenou pozornost výšce, která má vliv i na odolnost a maximální zatížení zámkové dlažby. Dlaždice o výšce kolem 40 mm nesnesou velké zatížení, a tak jsou vhodné spíše pro úpravu ploch kolem chodníků, na terasy nebo jako dekorační prvek v zahradě.

Na frekventovanější chodníky nebo cyklostezky jsou dostačující dlaždice o výšce 60 mm. Pokud však chcete zhotovit zámkovou dlažbu jako pojezdovou, nebo chcete vydláždit parkovací stání, zvolte nejsilnější variantu zámkových dlažeb o síle 80 nebo 100 mm. Odolá i velmi vysoké zátěži a vydrží vám řadu let bez poškození. Pohledová strana zámkové dlažby může být probarvená do libovolného odstínu, případně doplněna o další prvky, jako je tomu u dlažby pro nevidomé.

Zámková dlažba a její výhody

Zámková dlažba a její nespornou výhodou je v každém případě možnost snadného rozebrání zámkové dlažby a opětovného položení, její možné čištění párou či tlakem/ vodou, ochranné impregnace, barevné oživující nátěry atd. Každý, kdo už před svým domem dlažbu položil, ale následně musel provést jakýkoli výkop, byť i jen kvůli přívodu elektrické energie pro automatické otevírání vjezdové brány či vrat, určitě moc dobře ví, o čem hovoříme. Například do betonu uložená dlažba z přírodního kamene v takovém případě způsobí nemalé komplikace. O dřívější módě betonování příjezdových cest a dvorků ani nemluvě.

Další velkou výhodou zámkové dlažby jsou nízké pořizovací náklady, což nakonec souvisí i s malou pracností její pokládky. Přitom zámková dlažba nevyžaduje v podstatě jakoukoli údržbu, je velmi pevná (efektivně zvyšuje únosnost i pojízdných ploch), je odolná vůči otěru a mrazuvzdorná (ideálně však odolává vůbec všem vlivům počasí). Pokud pak potřebujeme příjezdovou cestu zpevnit, ale přitom zachovat travnatý porost, lze položit zámkovou dlažbu zatravňovací, což dokazuje velkou variabilitu nabídky zámkové dlažby i univerzálnost použitého materiálu.

  • možnost kvalitní ochranné impregnace např. systém OBTEGO (www.obtego.cz)
  • prověřený materiál – betonové dlaždice se systémem zámků
  • příznivá cena – ve srovnání s jinými typy podlahové krytiny
  • výběr mnoha tvarů a barev – vzhled zámkové dlažby snadno přizpůsobíte požadavkům
  • jednoduchá a rychlá pokládka – zámková dlažba se pokládá do připraveného štěrkového lože
  • snadná výměna dlaždice – pokud po letech používání dojde k poškození dlaždice
  • odolný materiál s dobrými vlastnostmi – zámkové dlažby se vyrábí z betonu
  • nášlapná vrstva je navíc opatřena protiskluzovou úpravou a chráněna proti otěru

Zámková dlažba zkrátka přináší mnoho výhod, díky kterým se řadí mezi nejpoužívanější typy podlahových krytin pro venkovní použití.

Zámková dlažba a pokládka

Zámkovou dlažbu už nemusíme pokládat jen jako jednolité, jednobarevné plochy, ale lze z ní vytvářet velmi pestré mozaiky. Další ohromnou výhodou je způsob pokládky, kdy je díky zámku, ve kterém do sebe jednotlivé díly dlažby zapadají, pokládka velmi rychlá a snadná.

Při pokládce zámkové dlažby je nutné dodržet správný technologický postup. Nejde přitom jen o vizuální dojem, ale právě o pochozí a pojízdné vlastnosti položené dlažby. Pokud je zámková dlažba položena špatně, poznáme to už jen při prvním nájezdu automobilem či dokonce při prvním šlápnutí.

Nezbytná je kvalitní příprava podloží v závislosti na účelu položené dlažby. Pokud má být položená dlažba pojízdná, ukládáme štěrkové lože do větší hloubky, než v případě pouhých pochozích chodníků. Štěrkové lože je vždy nutné zhutnit a dlažbu následně pokládáme do urovnané vrstvy písku, nebo do tenké vrstvy betonu.

Na skutečně kvalitně připravené podloží je skutečně nutné dát velký pozor. V opačném případě se nám totiž byť na nově položeném povrchu mohou i tvořit kaluže. Není proto dobré se do pokládky zámkové dlažby za každou cenu pouštět svépomocí, pokud s ní dosud nemáme žádné zkušenosti.

Než dlažbu začneme pokládat, musíme předem vědět, jaký tvar dlaždic si vybereme, jakou barvu, případně jakou si přejeme mozaiku. V případě památkově chráněných objektů pak počítejme s tím, že nám typ dlažby i její barevné provedení určí úředníci. Proto v takovém případě nemá smysl předem cokoli objednávat, mohlo by nás nakonec čekat nemilé překvapení.

Na závěr si uvědomme, že před pokládkou se pak nevyhneme zaměření celé plochy, kterou budeme dláždit, výkopovým pracím a dopravě štěrku pro štěrkové lože a materiálu, do kterého zámkovou dlažbu usadíme.